Dlaczego nie mogę dokonać zmiany w życiu?

Dzisiaj wpis o tym , dlaczego, pomimo chęci dokonania zmiany w naszym życiu, to się nie udaje? W pewnym momencie, czujemy zmęczenie, brak satysfakcji, przestój. Chcemy zmiany, ale coś nam nie wychodzi. Dlaczego tak sie dzieje?

Sa dwie główne „przeszkadzajki“

1.podświadomosc,

2.wewnętrzne korzyści, często nieuświadomione.

Przy nich nasze świadome wybory i „chciejstwa“ są, malutkie i nic nieznaczące. Posłużę się tutaj, stworzonym na prędce przykladem Zofii, która oddaje „bezinteresownie“ innym ludziom swoją energię, czyli czas, uwagę, pieniądze, itp. Po jakimś czasie uświadamia sobie że nie ma czasu dla siebie, czuje się zmęczona i może nawet pojawia się u niej depresja. Narzeka na swój stan, który jest trudny. Stara się coś zmienić i zacząć o siebie dbać. Ale się jej to nie udaje. Odpowiedź na pytanie – dlaczego, tak jest? Kryje sie w dwóch powyżej wymienionych czynnikach.

W podswiadomosci skrywaja sie schematy, które wyksztalcily sie w naszym dzieciństwie, i które niczym automatyczny pilot nami sterują. W przykładzie, którym się posłużyłam przed chwilą, może to być wyuczona w dzieciństwie rola dorosłego dziecka. Dzieje się to wtedy, kiedy nasi rodzice są tak nieporadni, że energetycznie zmuszają dziecko, by przejęło nad nimi opiekę. To jest forma przemocy w białych rękawiczkach. Dziecko zamiast być dzieckiem, uczy się wykrzywionej odpowiedzialności za innych i traci siebie.

Do tego wszystkiego, załóżmy że mały człowiek zauważył kiedyś, że kiedy opowie o swoim trudnym losie, inni okazują mu zrozumienie i troskę. Wykształca się w nim z czasem automatyczne wpadanie w bycie ofiarą. I tutaj przechodzimy do drugiej rzeczy, czyli korzyści. Dziecku było dobrze w sytuacji kiedy miało uwagę innych skierowaną na siebie. W końcu czuło się widziane, ważne, potrzebne. I teraz wyrośnięty już człowiek, nadal, czuje się „lepiej“ zgadzając się na wykorzystywanie i totalny brak energii, niż będąc wypoczętym.

Możemy sami przyglądać się sobie, albo robić to w towarzystwie, na przyklad terapeuty. W pracy terapeutycznej, odnajdujemy te nasze ukryte kawałki przyjmując postawę – dobrze że one są, dawały nam przetrwać, ale już teraz nie są nam potrzebne. Możemy je pożegnać, przyjąć w siebie i zacząć kierować się tym co w naszych sercach.

Bo nie chodzi o to by w siebie uderzać, że czymś się kierujemy. Nie chodzi o to by wpadać w poczucie bycia niewłaściwym że tak mam. To dobrze że to widzisz! Dziękuję za twoją odwagę by to w sobie odkryc! To pierwszy krok, ponieważ by cokolwiek zmienić, najpierw potrzebujesz w prawdzie zobaczyć czym się kierujesz. Odkryć „klamstwo“ które zbudowałeś w jakimś fragmencie o sobie. Zobaczyć że w przykladzie Zofii, nie chodzi o „altruizm“, tylko o ukrytą korzyść, której nie chce zobaczyć, bo przecież określenie siebie – jestem altruistą – buduje kruche ego, a prawda brzmiąca – tak naprawdę czuję się lepiej od innych, nie jest już taka wygodna.

Zofia potrzebuje też poczuć to przekraczanie jej w dzieciństwie i „przeczuć” wszystkie stojące za tym emocje. Kolejny krok to przyjecie w sobie tego co chcesz zmienić. Dalej używając przykładu, będzie to przyznanie sie Zofii do budowania poczucia własnej wartości poprzez ukryte poczucie bycia lepszym czlowiekiem od tych niepoświęcajacych się dla innych. Czyli, ok, mam jak mam. To jest jakie jest. Nie jest ani dobre, ani zle. Przyjmuję że tak mam i widzę że to daje mi takie korzysci. Moje dziecinstwo było jakie było, dzięki temu jestem teraz tym kim jestem. Teraz mam wybór. Tylko dzięki stanieciu w prawdzie zmiana może się dokonać.

PS Kiedy podczas czytania pojawiły się emocje, nazwij je i przyjrzyj się co o tobie mówią.

Ludmiła.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s