Wspomaganie w powrocie do zdrowia

„Twoja perspektywa jest zawsze limitowana tym, ile wiesz. Poszerz swoją wiedzę, a przetransformujesz swój umysł”

Bruce Lipton

Wspomaganie w powrocie do zdrowia to termin opisujący metody pomagające przywrócić naturalny stan organizmu, czyli zdrowie.

Praktycznie każda kultura na świecie, w którymś momencie używała naturalnych substancji jako bazy dla swoich medykamentów. Przede wszystkim chodziło o zaopiekowanie się całą osobą i znalezienie przyczyny wszelkich problemów i objawów, biorąc pod uwagę czynniki psychiczne i społeczne. Nie koncentrowano się jedynie na leczeniu konkretnej choroby lub dolegliwości danej osoby. Takie holistyczne podejście powoli i stopniowo zyskuje coraz większą akceptację w medycynie głównego nurtu.

„(…) dawno temu farmacja służyła lekarzowi, a w dzisiejszych czasach lekarz jest sługą farmacji.”

Jerzy Zięba


Zdrowie to stan dobrego samopoczucia, w którym jesteś nie tylko bez choroby, ale także zrównoważony psychicznie i fizycznie, energetycznie i witalnie. Alternatywne podejście do zdrowia, zazwyczaj dąży do osiągnięcia najlepszego możliwego stanu zdrowia, przywrócenia go tam, gdzie się pogorszyło, lub polega na spowolnieniu lub zapobieganiu dalszemu pogorszeniu ewenatualnych dolegliwości.

Podczas procesu powrotu do naturalnego stanu organizmu (zdrowia) warto:

  • zapoznać się z dokładną historią przypadku, aby zidentyfikować kluczowe problemy zdrowotne i zmiany
  • zbadać dietę pod kątem braków lub niedoskonałości
  • zalecić odpowiednie porady dietetyczne i zmiany stylu życia
  • w razie potrzeby dopasować preparaty ziołowe i suplementy diety

Witaminy i minerały są niezbędnymi składnikami odżywczymi, ponieważ pełnią setki ról w ciele. Chodzi o to, by uzyskać wystarczającą ich ilość, by cieszyć się zdrowiem. Dieta jest najlepszym sposobem na uzyskanie odpowiednich ich proporcji, jednak w dzisiejszych czasach niejednokrotnie bardzo ważna okazuje się suplementacja potrzebnych witamin i minerałów. Każdego dnia Twoje ciało wytwarza skórę, mięśnie i kości. Wydobywa bogatą czerwoną krew, która przenosi składniki odżywcze i tlen do odległych placówek i wysyła sygnały nerwowe przeskakujące wzdłuż kilometrów ścieżek mózgowych i tych w reszcie ciała. Formułuje także posłańców chemicznych, którzy przemieszczają się z jednego narządu do drugiego, wydając instrukcje, by pomóc utrzymać Twoje życie. Jednak aby to wszystko zrobić, Twoje ciało wymaga surowców. Należy do nich co najmniej 30 witamin, minerałów i składników diety, których organizm potrzebuje, ale przeważnie nie jest w stanie wyprodukować samodzielnie w wystarczającej ilości, ze względu na uwarunkowania zewnętrzne, lub wewnętrzne.
Witaminy i minerały są uważane za niezbędne składniki odżywcze – ponieważ działając wspólnie, pełnią setki ról w ciele. Pomagają podeprzeć kości, leczą rany i wzmacniają układ odpornościowy. Przekształcają także żywność w energię i naprawiają uszkodzenia komórkowe.

„Twój najwierniejszy lekarz to twoja wiedza. Czuwa nad Twoim zdrowiem przez całe Twoje życie. Jak dobry jest ten lekarz? To już zależy od Ciebie.”

Mariusz Deluga


Sesje wspomagania w powrocie do zdrowia, to spotkania, podczas których rozmawiamy o Twojej sytuacji zdrowotnej, a ja przygotowuję także ewentualny plan suplementacji i sposoby dojścia do zdrowia, który to następnie omawiamy. Tłumaczę również co i dlaczego się dzieje i w jaki sposób możesz najefektywniej temu zaradzić.

Rafał.